Semináře a kurzy Klub Slunečnice

Všechny semináře probíhají i v anglickém jazyce - každý první pátek v měsíci.
Předporodní příprava tatínků, 17:30 hodin, 2.000 Kč
První pomoc - péče o dítě, 13:00 - 15:00 hodin, 1.500 Kč nebo 2.000 Kč/pár
První pomoc péče o dítě, 15:00 - 16:00 hodin, 700 Kč nebo 1.000 Kč/pár
Šátkování, 1.500 Kč/pár, termín individuálně

Semináře s porodní asistentkou Barborou Novákovou, DiS

Seminář - Předporodní příprava tatínků

Semináře pro těhotné Praha 1

Termín: každý druhý pátek v měsíci, 17:30 - 19:30 hodin. Délka 120 minut + čas na dotazy
cena: 1.300 Kč/pár (rezervace a platba nutná týden předem)

S Vaším partnerem se dozvíte vše, co byste měli vědět před příchodem Vašeho miminka. Přijďte se s Vaším partnerem připravit na krásné a náročné období, které Vás čeká. S porodní asistentkou proberete tato témata:

 • péče o nastávající maminku (ukázka masáží, strava)
 • rady, jak si správně vybrat porodnici popř. porodníka či porodní asistentku
 • zdůraznění specifik týkajících se konce těhotenství, nastínění průběhu porodu včetně případných komplikací
 • důvody, kdy je nutné odvézt partnerku do porodnice
 • jak být partnerce v průběhu porodu nejvíce nápomocen, co se od Vás v průběhu porodu očekává, jaká je Vaše role
 • ukázka úlevových poloh, nácvik správného dýchání v průběhu porodu a ukázka správného a efektivního tlačení
 • jak vypadá první ošetření novorozence a vše, co s tím souvisí
 • vysvětlení pojmu šestinedělí, jeho specifika, co se očekává od partnera a jak může být doma užitečný!!!

Nejvhodnější období pro návštěvu semináře je 36. – 40. týden těhotenství, aby byly informace pro pár aktuální a nezapomenutelné. Nutná rezervace a platba předem v recepci Klubu Slunečnice.

Antenatal classes for english speaking couples. NEWLY!

Date: every first Friday of the month (17:30 - 19:30/20:00?)
The dates on the homepage.
Price: 2.000 Kč/for parents (reservation and payment is required one week in advance)
First booking: info@klub-slunecnice.cz
Minimum for the realization are two couples.

Barbora Nováková, DiS - Midwife with 12 years of experience on Labour Wards in Czech Republic (General Teaching Hospital) and United Kingdom (Sheffield Teaching Hospitals).
You can contact me with any questions or book a term:
loganberry@seznam.cz

Seminář - První pomoc a běžné dětské choroby

Dear mums-to-be and dads-to-be! We are newly opening antenatal classes for english speaking couples lead by an experienced midwife.

There is an opportunity for you and your partner to join our antenatal classes before your baby arrives. Visit us with your partner to prepare for this amazing (and sometimes slightly exhausting) period. Our midwife Bára is looking forward to answer any question about pregnancy, labour, delivery and postnatal period.

The topics of this classes are:

 • the care of a pregnant woman
 • the end of pregnancy and its specifics
 • when to go to the maternity hospital, what to pack in your delivery luggage
 • how to support your partner during this very special time, the role of the father on the labour ward, what to expect on the labour ward
 • demonstration of relaxing position and breathing techniques in the first stage of labour, demonstration of the right a effective pushing ang breathing in the second stage of labour
 • third stage of labour
 • possible complications
 • the early care of the newborn on the labour ward and on the postnatal ward
 • postnatal period - its specifics, what to get ready for the baby, how yn ?1-as a partner- be most helpful and supportive

The best time to attend our classes is between 36. - 40. week of pregnancy (that you can still keep all the useful information on your mind :)

To prevent pregnancy problems I recommend these lessons:
every Monday 17:20 - 18:20, Exercises in 3rd trimester of pregnancy
every Monday 18:20 - 19:20, Exercises for pregnant women

Seminář - Něžná náruč rodičů

Termín: každý druhý pátek v měsíci od 13:00 - 15:00 hodin
cena: 800 Kč/osobu, 950 Kč/pár (rezervace a platba nutná týden předem)

Seminář - První pomoc a běžné dětské choroby

Praktický průvodce péče a manipulace s miminkem, kde Vás naučíme praktické dovednosti, před příchodem Vašeho "drobečka". Praktický nácvik koupání, přebalování, výběr výbavičky, kojeneckých pomůcek.

Praktická výbavička, aneb co je dobré si připravit, pobyt v porodnici, koupání, psychomotorický vývoj (hry, hračky), kosmetika, bylinky, očkování, lékárnička. Výživa těhotných v jednotlivých trimestrech, stravování kojící matky, jak a kdy začít s příkrmy, vitamíny a bylinky, Éčka v potravinách, mýty a pravdy o výživě, nabídka dětské výživy na trhu.

Seminář - První pomoc a běžné dětské choroby - vhodné i pro tatínky!
Prevence a rizika vzniku úrazů.

Termín: každý druhý pátek v měsíci, 15:00 - 16:00 hodin
cena: 600 Kč/osobu, 750 Kč/pár (rezervace a platba nutná týden předem)

Seminář - První pomoc a běžné dětské choroby

Vhodné pro stávající i budoucí rodičerizika vzniku dětských úrazů a nemocí, umělé dýchání pro kojence a batolata, cizí těleso v krku, nose a uchu, popáleniny, opařeniny, zlomeniny, odřeniny, dětské nemoci a prevence, lékárnička (co je dobré mít doma). Manipulace s novorozencem. Přirozený vývoj dítěte.

Seminář o kojení

Termín: individualně
Přesné termíny jsou uvedeny v aktualitách na úvodní straně webu.
cena: 700 Kč/osobu, trvání 60-90 minut (rezervace a platba nutná týden předem)

Povídání o kojení formou besedy.

Co je dobré o kojení vědět, zda se lze na kojení připravit a co může žena udělat proto, aby kojení probíhalo bez problémů. Kojení je přirozený proces, ale často přináší nečekané situace, na které nejsme připraveni a se kterými si nevíme rady. Kojení není jen způsob krmení dítěte, Vám i Vašemu miminku dává mnohem více. Kromě té nejlepší potravy pro miminko je to také způsob jakým prohlubujete svůj vzájemný vztah.

Nabízíme seminář, kde se dozvíte vše o začátcích, polohách, technice, režimu kojení a dokrmování. Především se dozvíte jak a kdy kojit, o pomůckách ke kojení, odsávačkách, režimu odstříkávání mléka, péči o prsa, nejčastějších potížích a podpoře kojení.

Vhodný pro: nastávající maminky, nové maminky nebo ty, které se s kojením doma trápí. Dotkneme se těchto témat: praktická ukázka přikládání a poloh při kojení, jak poznáte,že miminko dobře pije, trable při kojení (.. bolestivé kojení, syndrom bělavé bradavky, když je mléka málo či příliš, retence mléka a mastitida, nekojení, krmení z lahvičky, stravování při kojení..)

Kurz pro BABIČKY

Termín: každý druhý pátek v měsíci, 13:00 - 15:00 hodin
cena: 700 Kč/osobu, trvání 120 minut (rezervace a platba nutná týden předem)

Vážené stávající a nastávající babičky, přijďte se seznámit s novinkami dnešní doby v péči o dítě. Dětská zdravotní sestra Vás seznámí se vším co se změnilo a co by jste měly vědět.

 • pomůcky, postýlka
 • seznámení s novými produkty - papírové pleny, jednorázové pomůcky
 • praktická ukázka koupání a nácvik přebalování
 • manipulce s monitorem dechu, chůvička
 • výživa, druhy umělé výživy, kvalita, označení
 • kdy a jaké příkrmy a jejich možná domácí příprava
 • správná manipulace s miminkem
 • péče o nemocné dítě, kdy přírodní léčba a kdy ne
 • něco z první pomoci

Seminář s Mgr. Petrou Košťálovou, dula.

Nošení dětí v šátku

Termín: přesné termíny jsou uvedeny v aktualitách na úvodní straně webu.
cena: 450 Kč/osoba, 450 Kč/pár (rodiče), rezervace nutná týden předem
lektorka: Mgr. Petra Košťálová

seminář - nošení dětí v šátku

O lektorce:
Mgr. Petra Košťálová je certifikovaná dula, laktační poradkyně a lektorka nošení dětí v šátku. Při práci duly a lektorky předporodní přípravy se opírá především o absolvovaný dvouletý výcvik dul (ve sdružení České Duly) obsahující kromě teoretických znalostí a praktických dovedností i techniky psychoterapeutického směru biosyntéza. Zná dobře prostředí a podmínky většiny pražských a i několika středočeských porodnic.

Nošení dětí v šátku:
Lektorka: Mgr. Petra Košťálová absolvovala kurz pro poradkyně vázání dětí do šátku V bavlnce Mgr. Anny Pohořálkové. Zabývá se metodikou vázání do šátku a sleduje nejnovější postupy i odborné články na téma nošení dětí. V rámci možností sleduje i novinky na trhu s šátky, ergonomickými nosítky a oblečením pro děti do šátku.

Šátek je výhra pro dítě i rodiče
Dětem se nošení líbí. Jsou v šátku spokojené. Spokojené dítě ale není totéž, co dítě rozmazlené. Nošením dítě nemůžete rozmazlit, stejně tak, jako je nerozmazlíte krmením. Reagujete jen na jeho přirozenou potřebu. Z vašeho dítěte tak vyrůstá spokojený človíček, který se nemusí pozornosti dožadovat křikem. Tlukot srdce a hlas matky (nebo otce), teplo a pravidelný pohyb zajišťují pohodlí a bezpečí. V šátku procvičuje dítě svaly i páteř, centrum rovnováhy je neustále provokováno a procvičováno, tělesné teplo nosiče podporuje látkovou výměnu, pohyby nosiče mají povzbuzující a uklidňující vliv na trávicí systém dítěte.

seminář - nošení dětí v šátku

Také pro matku je šátek výhrou. Vyhne se situacím, kdy musí dítě nechat plakat v postýlce. Se šátkem stihne obstarat jednodušší domácí práce, zvládne nutné pochůzky. Schody, těžké dveře a dopravní prostředky už pro ni nejsou překážkou. Díky šátku rodiče prožívají své rodičovství aktivně. Mohou chodit s dítětem na výstavy, festivaly a výlety. Velmi malým dětem nevadí ani celodenní nošení. Zprostředkujete jim množství vizuálních podnětů a dopřejete jim nepřetržitý fyzický kontakt a to je pro malá miminka ta nejpřiměřenější zábava. Děti jsou jak víme různé. Pro některé je šátek jen příjemným zpestřením k pobytu v kočárku, pro jiné je ale kočár nepřátelským územím. Právě pro rodiče takových dětí je šátek záchranou. Šátek velmi doporučujeme tatínkům. Díky nošení si rychleji zvyknou na manipulaci s malým človíčkem, fyzický kontakt je sblíží. Mohou tak aspoň trochu dohnat náskok, který mají maminky díky devíti měsícům těhotenství a celodenní péči o miminko. Kdo viděl tatínka s miminkem v šátku, ví, jak krásný je na takovou "dvojku" pohled. (převzato od A. Pohořálkové, V bavlnce)

Na kurzu probereme základní úvaz na břicho, tj. kříž s kapsou uvnitř, který je vhodný už pro miminka od narození. Prakticky si úvaz nacvičíme nejdříve s manipulační panenkou určenou k nácviku úvazů, poté s Vaším miminkem.

Očekáváte-li teprve narození svého děťátka, je samozřejmě rovněž možné, dokonce ideální, naučíte-li se úvaz už v těhotenství. Po příchodu miminka na svět budete moci okamžitě začít s nošením a tím mu ulehčíte adaptaci po příchodu na svět. Na kurzu si také vysvětlíme rozdíly mezi elastickými a pevnými šátky, mezi ergonomickými nosítky a tzv. klokankami, probereme zásady zdravého nošení. Povíme si také o materiálech a příměsích, jejich vlastnostech a požadavcích na údržbu a tipech na oblečení pro miminko i nosícího rodiče.

seminář - nošení dětí v šátku

Nošení v zimě
Nošení v šátku je možné po celý rok. V chladnějších ročních obdobích se mnohdy šátkuje lépe, v létě se přece jen nosič potí námahou sám o sobě, a i dítku to nemusí (ale může) být příjemné. Nošení v zimě má navíc spoustu výhod. V zimě se ještě více zvýrazňuje výhoda mobility - až budete s miminkem navázaným v šátku litovat maminky smýkající kočárky závějemi, bude vám to jasné. A nemusí být ani závěje, stačí kaluže a plískanice - s šátkem nemusíte řešit, zda na miminko neprší a zároveň, zda se pod různými ochrannými pomůckami v kočárku nezapařuje. Pokud najdete způsob, jak nosit miminko pod vaší vlastní bundou, máte dobrý přehled o tom, jak je miminku teplo.

Také miminku pod bundou předehříváte nadechovaný vzuch, což umožňuje procházky i ve velkém chladu. V zimě se tolik nepotíte, naopak se vzájemně zahříváte - díky vzájemnému zahřívání nemusíte sebe ani miminko příliš teple oblékat. Miminku stačí dokonce o jednu vrstvu méně než byste se oblékli vy - šátek vytvoří až 3 další vrstvy. Výhodou je také to, že pokud často měníte teploty (třeba při přechodu z venku do MC nebo obchodu), nemusíte dítě neustále svlékat a znovu oblékat, stačí jen měnit množství společných vrchních vrstev oblečení. Více o oblékání do šátku a speciálně o oblékání v zimě si povíme na kurzu.

Kojenecké masáže - NOVINKA 2018, začínáme v září 2018

Termín: 1x měsíčně v pondělí 14:30 - 15:45 hodin, kurz 4 lekcí
Přesné termíny jsou uvedeny v aktualitách na úvodní straně webu. cena: kurz 1.200 Kč, obsahuje 4 setkání, vždy v pondělí 1x týdně. Kurz se bude konat každý měsíc. Je nutné se předem přihlásit.
lektorka: zdravotní sestra Jana Trantová, instruktorka kojenecké masáže pod záštitou Mezinárodní asociace IAIM

Kojenecké masáže

„Bez dotyku lidská bytost nepřežije“
Vhodné pro kojence od 2 do 10 měsíců. Vítáni jsou i starší sourozenci, babičky, těhotné maminky. Pečující dotyk podporuje vzájemnou vazbu a prospívá v těchto oblastech:

 • přináší dobrý spánek
 • ulevuje při kolikových problémech
 • zlepšuje a harmonizuje procesy dýchání, trávení, cévní a lymfatický oběh, rozvoj nervové soustavy
 • rozvíjí motoriku
 • navozuje správný rytmus střídání zátěže a odpočinku
 • vyrovnává svalové napětí
 • zklidňuje hyperaktivitu

Kojenecká masáž podporuje:

Kojenecké masáže

Vývin mozku a dozrávání nervové soustavy
Naše pokožka je naším největším smyslovým orgánem. Stimulováním pokožky aktivujeme mozek a nervovou soustavu. První rok života dětí je významným mezníkem ve vývinu a dozrávání mozku i nervové soustavy, právě proto je masáž v tomto období velmi prospěšná. (první rok života dojde k největšímu spojení chromozomů, které do konce života nikdy neproběhne.)

Kvalitu spánku a uvolnění stresu
Během masáže se v těle vylučuje oxytocin a jiné hormony štěstí, které pomáhají zmírnit stres a zlepšit kvalitu spánku. Jen během klidného a hlubokého spánku se dokáže tělo a mozek správně regenerovat a vyvíjet.

Uvolnění tělíčka a navození pocitu štěstí
Oxytocin spolu s endorfiny zlepšují náladu, vnímavost a komunikaci s okolím. Masáž také dokáže tělo zbavit bolesti a jiných nepříjemných pocitů, přičemž pomáhá dětem procítit vlastní tělo a pocity v něm. Dítě tak zažívá sebe a svůj svět.

Trávení a přibývání na váze
Masáží přímo i nepřímo stimulujeme trávení a vstřebávání živin. Uvolnění navozené masáží pomáhá při plynatosti, kolice, trávicích křečích a zácpě.

Imunitní systém
Endorfiny vylučované při masáži dokáží podstatně více než jen blokovat bolest. Posilují imunitní systém, navozují pocit dobré nálady a podporují rychlejší léčbu. K podpoře imunity přispívá také stimulace trávení a oběhových systémů.

Citová vazba
Dotyky a něžné pohlazení jsou nezbytné pro vytváření pocitů bezpečí novorozenců. Pocitů, které jsou nezbytné pro vytváření zdravé citové vazby. Masáž je také dokonalým prostředkem pro komunikaci, projevy lásky a úcty, vzájemné poznávání a hry od prvních momentů života. Významnou měrou prohlubuje citový vztah mezi rodiči a dítětem, který mu dává do života pevné základy.

Laktace a kojení
Během masáže se dochází k uvolňování oxytocinu i v těle maminky. Tento hormon tak přispívá nejen k budování silného pouta, ale také k tvorbě mateřského mléka.

Snižování poporodní deprese a regenerace po porodu
Dotyky a mazlení doslova zabíjejí strach a depresi. Prohloubením citového vztahu a zlepšením komunikace významně bojujeme se stavy úzkosti po porodu. Schopnost pomoci svému děťátku při bolestech nebo jednoduše napomoci jeho zdravému vývinu výrazně podporuje rodičovské kompetence. Je to nádherný pocit, když vidíte, že se vašemu děťátku vaše masáž líbí. Hormonální změny během masáže svého miminka uvolňují i tělo maminky a dávají tak prostor na regeneraci po porodu.

Více informací o masážích na: www.kojeneckemasaze.cz

nahoru